Parki Nowego Jorku

Odwiedzając Nowy Jork, nie sposób było ominąć Central Parku – najbardziej znanego parku na świecie leżącego w samym sercu Manhattanu. Początek listopada 2019 roku w NY przywitał mnie wymarzoną jesienną pogodą. Central Park to pierwszy publiczny park w Ameryce, o powierzchni 341 hektarów, którego inspiracją były XIX wieczne zielone przestrzenie w Londynie czy Paryżu. Dla biegaczy to istny raj. Pomimo ogromnej ilości ludzi, którzy codziennie z niego korzystają dało się odczuć dużą przestrzeń wewnątrz parku: szerokie aleje, wiele stawów, pomników, fontann, z największym trawnikiem w NY (the Great Lawn) z widokiem na dolny Manhattan, gdzie można naprawdę odpocząć od zgiełku miasta (jest cicho). Park przecina kilka dużych arterii samochodowych wpuszczonych w zieleń, nad którymi jest wiele mostków łączących poszczególne części parku. Dużym zaskoczeniem była skala głazów narzutowych i wiele zakamarków, wąskich leśnych ścieżek oraz spore zróżnicowanie terenu. Zapomnijcie o płaskim, nudnym asfalcie, jest sporo górek gdzie można robić podbiegi! Przy okazji 49-go TCS New York Marathon część parku zamieniła się w strefę dla maratończyków, gdzie była umiejscowiona meta. Wybierając się na przedmaratoński trening zwiedziłem prawie cały Central Park – truchtem 18 km w nogach! Piszę „prawie” ponieważ ilość miejsc do odwiedzenia i ścieżek do schodzenia jest naprawdę spora. Widoki na Manhattan są niesamowite. Świadomość, że wiele znanych amerykańskich filmów była tam kręcona wywołuje niesamowite uczucie. Nowy Jork jest globalnym centrum praktycznie w każdej branży. Mieszczą się tam siedziby prawie wszystkich znanych marek, stacji TV czy muzeów z kolekcjami większości znanych artystów z całego świata, a Central Park to zielone płuca w środku tętniącego 24h na dobę Manhattanu.

1x1.trans - Parki Nowego Jorku
1x1.trans - Parki Nowego Jorku
1x1.trans - Parki Nowego Jorku
1x1.trans - Parki Nowego Jorku

Okolice parku to krajobraz drapaczy chmur, muzeów, wysokiej klasy apartamentów w których mieszka wiele znanych osób. Kultowym miejscem jest Strawberry Fields – miejsce upamiętnienia śmierci Johna Lennona, położone vis a vis penthouse’u Dakota, w którym mieszkał w latach 70-tych z Yoko Ono.

1x1.trans - Parki Nowego Jorku
1x1.trans - Parki Nowego Jorku

Poznając krok po kroku Central Park udało się udokumentować informację wizualną, o której pisałem w mojej pracy doktorskiej. Park należy do NY Depatment of Parks & Recreation i zarządzany jest przez dedykowaną jednostkę The Central Park Conservancy. Posiada swoją wewnętrzną komunikację wizualną, niezależną od w/w NYC Parks. W parku znaki informacyjne występują dość rzadko jak na ogrom tej przestrzeni – można się czasami zgubić, jeśli ktoś nie orientuje się w topografii miasta. Nature first! (Przede wszystkim natura!) Znakiem graficznym parku jest zielony prostokąt symbolizujący kształt Central Parku – prosty i celny zabieg wizualny. Komunikacja graficzna (mapa) podyktowana jest charakterem parku z zaznaczeniem głównych landmarków. Jest dostępnych także kilka aplikacji na telefon, które pomagają orientacji w terenie. Czysta i poprawna informacja, która spełnia swoją rolą, bez przesadnych wizualnych ozdobników. Zauważalną rzeczą był różny odcień zieleni w identyfikacji. Przyglądając się skali przedsięwzięcia oraz z jakich materiałów zostały wykonane mapy czy tablice kierunkowe, wydaje się że w większości przypadków te różnice wynikają z oddziaływania warunków atmosferycznych na nie. Można je przecież szybko i łatwo wymienić. Agencja, która przygotowała projekt (Mcgarryboven) w swoich wizualizacjach stosowała raczej jednolitą kolorystykę.

1x1.trans - Parki Nowego Jorku
1x1.trans - Parki Nowego Jorku
1x1.trans - Parki Nowego Jorku
1x1.trans - Parki Nowego Jorku

NYC Parks zrzesza wszystkie parki w NY i jest informacją nadrzędną. Znak graficzny NYC Parks to wpisany liść w okrąg z jednoelementową typografią (Projekt: Pentagram) . Charakterystyką tego projektu jest przede wszystkim wyraźny podział informacji względem siebie i uwzględnienie wielu komunikatów w różnych językach. Komunikaty umieszczone są w modułach, co pozwala na budowanie różnych kształtów tablic, w zależności od potrzeb danej przestrzeni. Plansze informacyjne są w ciemno zielonym kolorze, stosunkowo duże, zauważalne, umieszczone głównie przy wejściach do parków.

1x1.trans - Parki Nowego Jorku
1x1.trans - Parki Nowego Jorku

Parków w Nowym Jorku jest stosunkowo dużo i wiele znanych posiada swoją odrębną, wewnętrzną komunikację wizualną. Podyktowane jest to prawdopodobnie unikalnym charakterem danego parku. Przykładem może tu być Bryant Park, znany i lubiany przez nowojorczyków. Niewielki park położony jest pomiędzy 5 i 6 aleją, wśród drapaczy chmur, z charakterystycznym budynkiem – publiczną nowojorską biblioteką. Co roku, przed świętami Bożego Narodzenia powstaje w parku Winter Villige. Park staje się centrum kulturalnym, powstaje ślizgawka, zakładane są iluminacje świąteczne oraz tworzone są stoiska, gdzie można kupić m.in. świąteczny prezent. Atmosfera jest niesamowita. Jak wygląda informacja wizualna paku? Jest ona wpisana w stylistykę i klimat parku. Kolorystyka tablic, krzeseł, pojemników na odpady czy stoisk tworzy wspólną linię wizualną parku. Wiemy w jakim parku jesteśmy i pamiętamy jego atmosferę. Znaki dopełniają charakter, nie dominują, wpisują się subtelnie w otoczenie.

1x1.trans - Parki Nowego Jorku
1x1.trans - Parki Nowego Jorku
1x1.trans - Parki Nowego Jorku
1x1.trans - Parki Nowego Jorku

Nowy Jork jest niesamowitą metropolią, a Manhattan skondensowanym światem do kilku kilometrów kwadratowych. Przyglądając się zarówno uporządkowanym elementom komunikacji w kilku nowojorskich parkach jak i pewnego rodzaju chaosowi wizualnemu panującemu m.in. na Times Square czy Broadway’u zauważyłem, że każdy kwartał miasta tworzy swój unikalny charakter. Soho, dzielnica chińska, Harlem czy Brooklyn to miasta w mieście. Wszystkie języki świata i narody muszą tam się wzajemnie rozumieć i przede wszystkim tolerować, żeby móc razem żyć. Maraton nowojorski, w którym wziąłem udział to crème de la crème mojego wyjazdu. Bieg wywołuje mnóstwo pozytywnych emocji nie tylko wśród biegaczy, ale przede wszystkim wśród mieszkańców. Chce się wracać!

fot. Przemysław Hajek
Wszelkie prawa zastrzeżone ⓒ Przemysław Hajek, 2019