Konferencja MIASTO 2.0

W dniach 12-13 kwietnia 2018 roku w Centrum Promocji Mody w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych odbyła się Konferencja Miasto 2.0 zorganizowana przez Urząd Miasta Łodzi i łódzką ASP. Konferencja została objęta patronatem honorowym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tematem przewodnim była rewitalizacja miasta i włączenie przedstawicieli biznesu do współpracy przy tworzeniu nowej tkanki miasta. Gościem specjalnym był światowej sławy architekt Daniel Libeskind, który zaprezentował koncepcję architektoniczną dla Łódzkiego Centrum Architektury. Centum docelowo miałoby powstać w zdegradowanej części łódzkiego śródmieścia tj. w okolicach ulicy Włókiennicznej. Po prezentacji odbył się panel dyskusyjny złożony z liderów łódzkiego rynku deweloperów oraz firm IT, którzy wraz z Danielem Libeskindem dyskutowali jak wdrożyć koncepcje, które nie tylko poprawiają jakość wizualną miasta, ale zmieniają sposób życia i spędzania wolnego czasu w centrum miasta.

1x1.trans - Konferencja MIASTO 2.0

1x1.trans - Konferencja MIASTO 2.0

W swojej prezentacji Daniel Libeskind zwrócił uwagę na kilka istotnych czynników m.in. na cierpliwość i wiarę w to co się robi. Podkreślił także, że ryzyko zawsze występuje, a przy tak ogromnych inwestycjach jak przebudowa centrum miasta – jest nieuniknione. Ważnym aspektem jest współpraca. Wprowadzenie zmian urbanistycznych to proces, który trwa lata i wymaga ogólnego porozumienia zarówno władz miasta, urbanistów i architektów. Podane przykłady realizacji architekta m.in. z Singapuru, Dublina, Denver czy Nowego Yorku to wzory jak zdegradowane tereny w poszczególnych miastach zamienił w perły przestrzeni miejskiej, w której każdy obecnie chce żyć.

1x1.trans - Konferencja MIASTO 2.0

To ważny głos dla Łodzi i kierunek, który znajduje potwierdzenie w realizacjach na całym świecie.

Zielone przestrzenie są elementem miejskiego krajobrazu, a współczesne myślenie o rewitalizacji Łodzi dotyczy nie tylko naprawy budynków, ale zaprojektowania mieszkańcom życia. To coś więcej niż ciekawa architektura – to zbudowanie miasta odnowa.

Konferencja przyciągnęła wiele osób i wywołała gorącą dyskusję o przyszłości Łodzi. Teraz przychodzi czas na wdrażanie planów.

1x1.trans - Konferencja MIASTO 2.0

ŹRÓDŁO: URZĄD MIASTA ŁODZI, ASP Łódź, Gazeta Wyborcza
Zdjecia: Przemysław Hajek